Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

Dostępność architektoniczna

Siedziba Parku Narodowego „Ujście Warty” i jednocześnie ośrodek edukacyjny mieszczą się w Chyrzynie. Jest to osada przy drodze krajowej nr 22, około 3 km od Kostrzyna nad Odrą. Dojazd do Chyrzyna jest możliwy wyłącznie komunikacją prywatną. Nie prowadzi do niego z Kostrzyna ścieżka rowerowa ani chodnik. Przy wjeździe do Chyrzyna znajduje się parking z wyznaczonym miejscem dla osób niepełnosprawnych. Z parkingu, osoby poruszające się na wózkach, mogą podjechać do wejścia głównego budynku podjazdem, okrążającym budynek z lewej strony. Trasa jest oznakowana. Sam budynek nie ma przystosowań architektonicznych dla osób niepełnosprawnych. Wejście do budynku dla osób poruszających się na wózkach możliwe jest przy pomocy osób trzecich, np. pracowników Parku - trzeba ręcznie otworzyć drugie skrzydło drzwi wejściowych. Przy drzwiach zamontowano dzwonek przywołujący pracownika. Po wejściu do budynku, do sekretariatu prowadzą drzwi po prawej stronie. Na wprost wejścia, na ścianie, jest zawieszona tyflografika z mapą Parku. Drzwi w lewo prowadzą na holl i stąd do sali dydaktycznej. Jest możliwość wjazdu wózkami na salę. W budynku nie ma toalety dla osób niepełnosprawnych.

Przejście do piwnic (sale edukacyjne) oraz do biur na piętrze (księgowość i administracja) jest możliwe wyłącznie schodami. Brak wind i innych dostosowań dla niepełnosprawnych, w tym podjazdów, platform, informacji głosowych.

Nie ma możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu i online.

Nie ma ograniczeń dotyczących wstępu do budynku z psem asystującym.
Ośrodek Muzealno-Edukacyjny położony jest w Słońsku przy ul. 3-go Lutego 90. Jadąc od Kostrzyna nad Odrą, Ośrodek znajduje się po lewej stronie drogi krajowej nr 22. Dojazd możliwy jest tylko własnym środkiem transportu. Do Słońska nie kursuje z Kostrzyna na Odrą transport publiczny.

Z drogi krajowej wjeżdża się na parking, czynny w tych samych godzinach, co Ośrodek. Miejsca dla osób z niepełnosprawnością znajdują się naprzeciwko wejścia do Ośrodka i są od niego oddalone około 20 m. Po wejściu do hollu głównego,  z lewej strony znajduje się szatnia, kasa i punkt informacyjny.  

Budynek Ośrodka Muzealno-Edukacyjnego pod względem architektonicznym pozbawiony jest barier dla osób z niepełnosprawnością. Przestrzeń wystawiennicza znajduje się na jednym poziomie. Ekspozycja jest bogata w interaktywne elementy dźwiękowe i dotykowe, co czyni ją przyjazną dla osób niedowidzących bądź niesłyszących. Wszystkie aplikacje na wystawie posiadają tryb dla osób niedowidzących. Z myślą o osobach niewidomych powstała specjalna ścieżka zwiedzania w audioprzewodniku. Część aplikacji została zamontowana na różnych wysokościach, w celu ułatwienia dostępu dzieciom i osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich.

W budynku znajdują się toalety dla osób z niepełnosprawnością. 

Nie ma możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu i online.

Nie ma ograniczeń dotyczących wstępu do budynku z psem asystującym.
Dojście do Ogrodu z parkingu przy siedzibie Parku. Dojazd dla osób na wózkach jest możliwy wjazdem dla samochodów służbowych. Przyrodniczy Ogród Zmysłów jest częściowo przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami.

Ścieżki w Ogródku są wyłożone mineralnym podłożem umożliwiającym przejazd dla osób na wózkach inwalidzkich. Jeden z przystanków: „Ogród Zmysłów” – ma specjalny tunel i poręcze, dzięki którym można oglądać zasadzone tam rośliny na wysokości wzroku.

Część tablic w Ogrodzie ma napisy w języku Braille’a, nie ma jednak przygotowanych dojść prowadzących osoby niewidome pomiędzy poszczególnymi przystankami.
Ścieżki przyrodnicze i szlaki turystyczne na terenie Parku nie mają specjalnych przystosowań dla osób z niepełnosprawnością.  
Po ścieżkach i szlakach Parku można się poruszać z psem asystującym. 
Sposób udostępniania poszczególnych ścieżek jest oznaczony czytelnymi piktogramami.
Na terenie Parku są umieszczone trzy toalety dla osób niepełnosprawnych:
  • miejsce postojowe przy ścieżce przyrodniczej „Ptasim Szlakiem”
  • miejsce postojowe „Czarnowska Górka”
  • parking "Olszynki"