Przejdź do menu głównego Przejdź do treści
W pierwszej dekadzie września, która była wyjątkowo ciepła, mogliśmy jeszcze zaobserwować w Parku Narodowym „Ujście Warty” żołny i bociany czarne. Z każdym dniem przybywało żurawi i gęsi, przede wszystkim gęgaw. Przepiękne gęganie i klangor, szczególnie w mgliste poranki, niesie się po  łąkach i rozlewiskach wyjątkowo intensywnie. Spektakl wylatujących z Parku o świcie i wracających na nocleg o zmierzchu gęsi i żurawi jest niezwykłym, poruszającym przeżyciem. O wschodzie i zachodzie słońca możemy obserwować kilkadziesiąt tysięcy ptaków, które przelatują nad Parkiem, w akompaniamencie rykowiska jeleni.  

Liczne stada szpaków w swoich synchronicznych lotach tworzą zachwycające murmuracje. Nadal w Parku zaobserwować możemy stada czajek, które również odbywają przepiękne, synchroniczne przeloty.

Trzecia dekada września przyniosła duże zmiany w Parku w związku z falą powodziową na Odrze. Park Narodowy „Ujście Warty” jest półnaturalnym terenem zalewowym, który doskonale spełnił swoją rolę. Do Parku wlała się głównie woda z Warty, która na skutek wysokiej wody na Odrze nie mogła do niej ujść. Obwody ochronne Chyrzyno i Słońsk zostały zalane, przez co stały się niedostępne dla turystów. Kilka tysięcy hektarów rozlewisk stało się bezpieczną oazą dla wielu gatunków ptaków, w szczególności kaczek i gęsi. Turyści obecnie mogą odwiedzić Polder Północny, który nie jest zalany i stanowi doskonałe noclegowisko dla żurawi. We wrześniu mogliśmy również zobaczyć piękne babie lato. Nić przędna pajęczaków pokryła niemal wszystkie łąki i krzaki, tworząc niezwykłą scenerię.

W Parku zaobserwujemy również kanie rude, myszołowy, bieliki, rybołowy, krogulce, pustułki czy błotniaki stawowe. Na wodzie i brzegach rozlewisk spotkać możemy: bataliony, kszyki, biegusy zmienne, brodźce piskliwe, kwokacze, czaple białe i siwe, kormorany, perkozy dwuczube, wodniki, świstuny, krakwy, krzyżówki, cyraneczki i wiele, wiele innych ptaków.

Autor: Remigiusz Wojtera, dyrektor Parku Narodowego "Ujście Warty"