Przejdź do menu głównego Przejdź do treści
Wiosna to wyjątkowy czas. Szczególnie w maju, kiedy przyroda budzi się do życia, a Park staje się jednym z najciekawszych miejsc do obserwacji ptaków. Jakże odmienna jest ta wiosna od zeszłorocznej, gdy w Parku był wysoki stan wody i liczne rozległe rozlewiska. Tegoroczny maj jest wyjątkowo chłodny i bardzo suchy, w Parku praktycznie nie ma rozlewisk, przez co ptaki wodno-błotne mają bardzo ograniczone miejsca lęgowe. 

Majową wizytę w Parku Narodowym „Ujście Warty” proponuję rozpocząć od Ornitova w Słońsku, gdzie pracownicy podpowiedzą, w które miejsca najlepiej udać się na obserwację ptaków. Maj to idealny czas na spacery, obserwacje przyrodnicze i rodzinne wycieczki – z dala od tłumów, w otoczeniu dzikiej natury. 

W Parku regularnie wyprowadza lęgi około 170 gatunków ptaków, a wśród nich rybitwy rzeczne i czarne, u tych pierwszych pojawiły się już pierwsze pisklęta. 

Wśród parkowych łąk można zobaczyć i usłyszeć derkacze, wodniki, kropiatki, czajki, śmieszki, łęczaki, łyski, kokoszki, kszyki a nawet ostrygojady. Wokół płytkich rozlewisk czy kanałów, w poszukiwaniu pożywienia, licznie gromadzą się czaple białe i czaple siwe, bociany białe i bociany czarne, żurawie oraz kormorany. 

Gęgawy i krzyżówki wodzą swoje młode i powoli wchodzą w okres pierzenia, którego szczyt przypada w czerwcu. W Parku zobaczymy także lęgowe krakwy, cyranki, czernice, głowienki, płaskonosy, ohary i gągoły. Obecne są również cyraneczki i gęsi białoczelne oraz bardzo inwazyjny gatunek obcy jakim jest gęsiówka egipska. Zobaczyć i usłyszeć możemy dudki i kukułki. 

Na błękicie niebie zobaczyć możemy majestatyczne bieliki, ale również myszołowy, błotniaki stawowe, pustułki, krogulce, kanie rude a nawet sokoła i rybołowa. 
 
W Parku oraz jego otulinie zobaczyć i usłyszeć można przepięknie śpiewające: wilgi, podróżniczki, słowiki rdzawe i słowiki szare. Bogactwo fauny jest przeogromne, a wśród ptaków występują: strumieniówki, remizy, makolągwy, trzciniaki, kopciuszki, pełzacze leśne, świstunki leśne, dziwonie, potrzosy, modraszki, drozdy, potrzeszcze, wróble, mazurki, modraszki, bogatki, szczygły, zięby, trznadle, gąsiorki, pliszki siwe, pliszki żółte, rokitniczki, wrony siwe, sójki, grzywacze, sroki, kruki, kosy, szpaki, kwiczoły, drozdy śpiewaki, dymówki, jerzyki, skowronki, pokląskwy, kląskawki, rudziki, łozówki, kapturki, dzięcioły zielone, dzięcioły duże, krętogłowy i wiele innych.

Autor tekstu i zdjęć: Remigiusz Wojtera, dyrektor Parku Narodowego „Ujście Warty”