Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

Co słychać u ptaków - lipiec 2024 r.

Lipiec to czas wielu zabiegów ochronnych w naszym Parku. Na pastwiskach pasą się krowy i konie, na  łąkach trwa koszenie, aby zachować dogodne ptasie siedliska. W tym roku poziom wody na terenie Parku jest zdecydowanie wyższy, niż w ostatnich latach, co nas i ptaki bardzo cieszy. 
Czajki, rybitwy, mewy i krwawodzioby wyprowadziły lęgi, a młodociane osobniki osiągnęły już pełną zdolność lotu. Podobnie sytuacja wygląda z licznie gniazdującymi w otoczeniu Parku bocianami białymi oraz bocianami czarnymi, które przylatują do nas żerować. Również bieliki, kanie rude, pustułki, krogulce, myszołowy często widujemy na niebie nad Parkiem.
Urodziwe dudki możemy spotkać niemalże przy każdej ścieżce czy drodze udostępnionej turystom do spacerowania. Z niektórych ścieżek możemy zobaczyć także kropiatki, derkacze, bażanty czy kszyki.
Lipiec to już czas migracji niektórych gatunków ptaków, a wśród nich zobaczymy bataliony, kwokacze, brodźce śniade, łęczaki i samotniki. W okolicach Kostrzyna nad Odrą i Słońska zobaczyć można jerzyki, przeszywające niebo i zdobywające pożywienie.
Gniazdujące w Parku gęgawy w czerwcu pierzyły się i na pewien czas straciły zdolność lotu. Obecnie dorosłe i młode osobniki są w pełni lotne i szczególnie o świcie i zmierzchu możemy zobaczyć liczne klucze tych ptaków. Gniazdujące krzyżówki, cyranki czy krakwy wychowują swoje pisklęta, które w sierpniu staną się lotne. Podobnie łyski i kokoszki nadal wodzą swoje młode.
W okolicy wody zobaczyć można żerujące zimorodki, perkozy, czaple białe i czaple siwe, a na łąkach żurawie. Wędrując wśród łąk i w pobliżu trzcinowisk usłyszeć i zobaczyć możemy dymówki, dzwońce, pierwiosnki, trzcinniczki, mazurki, świerszczaki, makolągwy, rokitniczki, brzęczki, gąsiorki, pliszki siwe i żółte, oraz wiele innych ptaków.

 Remigiusz Wojtera, dyrektor Parku Narodowego „Ujście Warty”